İnsülin İğnesinin Özellikleri
12 Temmuz 2024

İnsülin İğnesinin Özellikleri

İnsülin İğnesi

İnsülin iğnesi, kan şekerini belirli bir seviyede tutmak amacıyla kullanılan bir enjeksiyon yöntemidir. Bu seviyenin korunabilmesi için, enjeksiyonun doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. İnsülin iğnesinin nereye, nasıl ve ne şekilde yapıldığı oldukça önemlidir. Vücuda verilen insülinden maksimum fayda sağlamak bu faktörlere bağlıdır. İnsülinin etkinliği üzerinde enjeksiyon yapılan yer, derinlik, insülinin emilme hızı, enjeksiyonun yapıldığı yere masaj uygulanması, sıcak uygulama ve egzersiz gibi faktörler etkili olabilir.

Enjeksiyon Yapılan Yerin Önemi

İnsülin iğnesi bacak, kol, kalça ya da karın bölgesine yapılabilir. Bu bölgeler dışında, insülin iğnesinin uygulandığı alanda cilt ve adale arasında kalan cilt altı yani yağlı dokunun kalınlığı çok önemlidir. Kaslı alana yapılan insülin daha hızlı etki eder ve bu etki daha kısa süreli olur. İnsülin iğnesinin vücudun neresine yapılacağının belirlenmesi gerekir. Bazı alanlardan insülin daha hızlı kana karışır. İnsülinin en hızlı kana karıştığı alan karın bölgesidir. Kollardan yapıldığında daha yavaş etki eder. En yavaş kana karıştığı alan ise kalça bölgesidir. Bu yüzden farklı alanlara uygulanan insülin enjeksiyonunda, kan şekeri farklı seviyelerde olabilir. Ayrıca cildin, yağ dokusunun ve kanın sağlıklı kalması için insülin iğnesinin her defasında farklı alanlara yapılması gerekir. Bu durum rotasyon olarak tanımlanır. İnsülin iğnesi uygulayacağınız yerlerin rotasyon sırasını düzenli şekilde belirlemeniz gerekir. Bunları kayıt altına alarak, düzenli şekilde enjeksiyonu uygulayabilirsiniz.

İnsülin İğnesinin Yapılması

İğne yapılırken 45 derecelik açıyla batırılmalıdır. Bazı durumlarda 90 derecelik açıyla uygulanabilir. Fakat bunun için cilt altı dokusu iğne uzunluğundan daha kalın olmalıdır. Kas içine iğne yapılmaktan kaçınılmalıdır. Burada insülin daha hızlı emileceğinden ağrı meydana gelebilir. Standart olan insülin enjektörleri 12,7 mm uzunluğunda iğneye sahiptir. İnsülin kalemlerinde 8 mm'lik iğneler kullanılmaktadır. Daha kısa olan iğneler ise ergenlik dönemindeki çocuklara uygundur. Küçük çocuklara, fazla kilolu olmayanlara ve zayıflara 45 derecelik açıyla enjeksiyon uygulanmalıdır. Kısa iğneler kullanılırsa, 90 derecelik açıyla enjeksiyon yapılabilir.

İnsülin tedavisi konusunda hastalar mutlaka eğitim almalıdır. İnsülin iğnesi her gün düzenli olarak aynı saatte uygulanmalıdır. Bu nedenle hastalar iğneyi kendi uygulamalıdır. Çünkü her gün uygulandığı için iğneyi yaptıracak kişi bulunmayabilir. İnsülin iğnesi yapılan bölge mutlaka sabunlu suyla temizlenmelidir. Buraya alkolle temizlik yapılmasına gerek yoktur. Enjeksiyon uygulandıktan sonra 5-6 saniye beklemeli ve insülinin emilimi sağlanmalıdır. Daha sonra iğne geri çekilmelidir.

İnsülin İğnesi Yapılırken Ağrı Nasıl Azaltılabilir?

 • İnsülin dolaptan çıkarılarak oda ısısına getirilmelidir. Dolaptan çıkarıldığında uygulanırsa ağrıya neden olabilir.
 • İnsülin uygulamasından önce alkol ve kolonya uygulaması yapıldıysa, bunlar uçuncaya kadar beklenmelidir.
 • Enjeksiyonu yaparken kasların fazla gerilmemesi gerekir.
 • İnsülin iğnesi hızlı batırılmalı ve insülin verilirken elinizi oynatmamalısınız.
 • İnsülin iğnesi 2 defadan daha çok kullanılmamalıdır. İğnenin keskin ucu cilde batırıldığında keskinliği gidecektir. Ayrıca kalemin kapağı batırıldığında bile iğne zedelenmiş olabilir. Bu durumda daha fazla ağrıya neden olur. Gün içinde 4 defa insülin iğnesi yapanlar, bunu her gün değiştirmelidir.

İnsülin İğnesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İnsülin her zaman doktorun önerdiği dozlarda uygulanmalıdır. Fazla miktarda insülin kan şekerinde ani düşmelere yol açar. Yetersiz alınan insülin ise kan şekerinin aşırı miktarda yükselmesine neden olur.
 • İnsülin her gün kullanılmalıdır.
 • İnsülin doktorun önermediği sürece aksatılmamalıdır.
 • İnsülin kullanımından önce son kullanma tarihi kontrol edilmelidir. Kullanmadan önce kontrol edip, bozukluk olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Her kullanımda insülini nasıl aldığınızı kontrol edin, insülin tipini ve dozunu mutlaka yazın.
 • İnsülin iğnesi her gün aynı saatte yapılmalıdır.
 • Her gün yapılan enjeksiyon farklı alanlara uygulanmalıdır.
 • İnsülinle birlikte yemek ve egzersiz programında bir denge oluşturun. Çok fiziksel aktivite, az yemek kan şekerinin aşırı düşmesine neden olabilir. Fazla miktarda yemek ise kan şekerinde yükselmeye neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

Haber Bülteni