İnsülin Direnci İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İnsülin Direnci İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İnsülin Direnci ilaçları; İnsülin insan vücudunda bir hormondur. Bu hormon midenin altında bulunan pankreas bezindeki beta hücrelerinden salgılanır. Pankreas bezinde insülin salgılaması kan şekeri seviyesine göre ayarlanır. Kandaki şeker oranın artması ile ilk bir veya iki dakika içerisinde pankreas insülin salgısı hızlı bir şekilde gerçekleşerek ilk faz insülin salgısı meydana getirir. Bu salgılama olayı üç veya yedi dakika kadar sürmektedir. Daha sonrasında ise ikinci faz dediğimiz salgı oluşur ki bu yavaş oluşan bir salgılamadır ve devamlı olarak oluşur. Pankreasın vücuda insülin salgılamasının nedeni yemek yendiğinde kanda artan şeker seviyesini düzenlemek içindir. Vücudumuz kendisi için gerekli olan tüm enerjiyi besinlerden almaktadır. Yemek yenmesi ile bu besinlerin parçalanması bağırsaklarda meydana gelir. Ufak şeker parçalarına dönüşerek bağırsaktan emilimi gerçekleşir ve kan akımı yoluyla vücudumuzda dağılım gerçekleşir. Bu durumda da vücudun enerji sağlaması için kan şekerinin, karaciğer, kas, bey, in ve yağ dokuları başta olmak üzere hepsine gitmesi gerekir.

Vücutta kandaki şekerin kan içerisindeki hücrelere girmesi pankreas bezinden salgılanan insülin hormonu sayesinde gerçekleşir. Açıkçası insülin kandaki şeker oranını dengelemek ile görevli bir hormondur. İnsülin hormonu vücudumuzdaki hücrelerin ihtiyacından fazla olarak üretilen kan şekeri vücutta yağ olarak depolayan bir hormona dönüşür. Bu nedenle de insülin direncinin yüksel olması kişilerde kilo alımı veya aşırı yağlanma meydana gelir.

İnsülin direnci ilaçları

İnsülin hormonun düzenli çalışmasının bozulmasından ötürü oluşan insülin direncindeki rahatsızlık için birçok ilaç tedavisi uygulanır. Ama bu ilaç tedavilerini yapılabilmesi için öncelikle bu insülin direncinde yaşanan sorunun neden kaynaklandığının belirlenmesi gerekir. Buda HOMA-IR dediğimiz test ile anlaşılan bir hastalıktır. Bu testin yapılması ile hastada oluşan insülin direnci eğer ki genetik ise pek fazla bir tedavi ya da iyileştirici seçeneği yoktur. Ama bu insülin direnci aşırı hareketsiz bir yaşam veya dengesiz ve yanlış beslenmeden kaynaklı bir durum ise gereken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir.

İnsülin direncinde kullanılan ilaçlar
  • Metformin: insülin direnci olan hastaların başında diyabet hastaları gelmektedir. Bu tür hastalarda insülin direncini dengelemek için kullanılan ilaçlardan birsi budur. Diyabet hastalarının yaşamının genelinde oluşacak değişimlerin başında bu ilacı kullanmak gelir. Özellikle şişlik, gaz gibi yan etkileri geçici olan bu ilaçta bulunan HbA1C düzeyleri yaklaşık olarak yüzde bir veya iki civarındadır. Kilo almayı engelleten ve az miktarda da olsa zayıflamaya yardımcı bir ilaçtır. Buda vücutta bulunan kanın içerisindeki şeker seviyesinin düşmesine neden olarak insülin direncinin normal seviyelerde olmasına yardımcı olur.
  • Glitazonlar: HbA1C düşürücü etkisi sayesinde bu ilaç hastaya etkisi yüzde iki civarındadır. Yine kilo alımına, postmenopozal ve sıvı birikimine neden olacak olan bu ilaç kadınlarda ve erkeklerde osteoporotik kırık riskinde artış gibi yan etkiler göstermektedir. Ayrıca kalp yetersizliği gibi hastalıklarda bu insülin direnci ilacının kullanılması sakıncalı ve risklidir. Bu ilaç öğünlerden yani yemeklerden bağımsız olarak günde bir kere kullanılan bir ilaçtır.
  • Ayrıca zayıflama dengeli ve sağlıklı beslenme gibi sadece bilinçli yaşamanın da insülin direncinde düzen getirdiği de bilinmektedir. Bu tür bir durumun genellikle genetik olmayan insülin direnci rahatsızlıklarında kullanıldığını belirtmekte fayda vardır.
İnsülin direnci ilaçları; oluşturduğu hastalığa göre genetik mi değil mi belirlenmesi ve ona göre ilaç kullanımı yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Sağlıkla kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnsülin İğnesinin Özellikleri

İnsülin İğnesinin Özellikleri

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Nasıl Yapılır?

İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin Direnci Diyeti

İnsülin İğnesinin Zararları

İnsülin İğnesinin Zararları

İnsülin Kaleminin Özellikleri

İnsülin Kaleminin Özellikleri